Przewodnik po piecach na pellet: Wszystko, co musisz wiedziećCzy wiesz, czym jest piec na pellet? Czy masz świadomość, że piec na pellet to najbardziej efektywny sposób ogrzewania drewnem? Jeśli nie, to nie martw się. Nie jesteś sam! Niezliczona ilość osób ma wrażenie, że kominki są jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu przy użyciu drewna jako paliwa. Jeszcze więcej osób nie ma pojęcia, ile energii potrzeba do ogrzania domu tradycyjnymi metodami w porównaniu z użyciem nowoczesnego pieca na pelety. W tym wpisie na blogu dowiemy się wszystkiego, co należy wiedzieć o piecach na pellet, które są również znane jako systemy grzewcze na biomasę lub kotły na biomasę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest piec na pellet?

Piec na pelety jest rodzajem systemu grzewczego na biomasę, co oznacza, że spala biomasę (taką jak pelety drzewne lub kukurydziane). Jeśli spalasz drewno, to jesteś palaczem na drewno. Jeśli spalasz pelety drzewne, jesteś kotłem na pelety. Piec na pelety spala pelety drzewne w kontrolowanym środowisku wewnętrznym. Pelety są podawane do pieca, a następnie spalane. Gorące powietrze, które wychodzi z pieca jest wykorzystywane do ogrzewania środowiska wewnętrznego.

Piec na pelet jest bardzo wydajnym sposobem ogrzewania domu. Piec na pelety spala pelety drzewne w wyższej temperaturze niż kominek. Ta wyższa temperatura pozwala na ogrzewanie domu przy mniejszej emisji. Piece na pelety różnią się od pieców na drewno. Piece na drewno spalają drewno w bardzo wysokiej temperaturze i wytwarzają dużo dymu. Piece na pelety spalają pelety drzewne w znacznie niższej temperaturze i wytwarzają bardzo mało dymu.

Jak działa piec na pelety?

Piec na pelety zaczyna się od zasilenia leja workiem lub pudełkiem peletów. Pelety spadają w dół przez rynnę zasilającą do komory spalania. Wentylator lub ślimak wewnątrz komory spalania przesuwa pellet, aby przepływ powietrza był równomierny. Pelety są podawane do komory spalania grawitacyjnie. Wentylator lub ślimak porusza peletami w trakcie spalania, więc pelety są równomiernie rozprowadzane w komorze spalania.

Systemy grzewcze na biomasę często posiadają komputerowy system sterowania, który służy do kontroli szybkości podawania peletów do paleniska. Wentylator sterowany termostatem służy do kontroli ilości powietrza przemieszczającego się przez palenisko. Wentylator porusza więcej powietrza, gdy z paleniska wydobywa się mniej ciepła. Wentylator porusza mniej powietrza gdy więcej ciepła wychodzi z firebox. Wentylator jest często używany do rozprowadzania ciepła w całym domu. Dmuchawa może być używana do kierowania strumienia powietrza tam, gdzie jest to potrzebne. Piece na pelety często posiadają system wtórnego spalania, który wykorzystuje niewielką ilość dodatkowego powietrza do spalania niespalonych peletów. System wtórnego spalania może zmniejszyć ilość emisji z pieca na pelety nawet o 50%.